Charakteristika literární postavy - Dorian Gray

20. března 2008 v 23:26 |  (Ne)zajímavosti
"Nejlepší způsob jak se zbavit pokušení, je vzdát se mu."
Postavu Doriana z nejslavnější prózy spisovatele 19. století Oscara Wilda Obraz Doriana Graye jsem si vybrala pro nepřehlédnutelnost, pochopení i nepochopení a v neposlední řadě pro poučení z jeho marnivosti lidského bytí na zemi.
Dorian je osmnáctiletý mladík, který budí pozornost pro svou přirozenou krásu. Jeho tvář vypadá, jako by ji vytesali samotní andělé. Má pronikavé modré oči prozrazující jeho nespoutanost. Vlasy jsou světlé a sahají až na ramena. Vypracované tělo vyniká svou pružností. Jemné ruce dávají tušit, že ještě nepoznaly tvrdou práci. Při komunikaci je rád používá, aby lépe dotvářely vyřčené myšlenky. Pohybuje se klidně a rozvážně a gestikulace těla jasně dává najevo, co si Gray myslí. Mluví tiše a stále se kradmo rozhlíží kolem sebe.
Dorian Gray veškeré úsilí směřuje k tomu, aby zub času na něm nenapáchal žádné vrásky, které by jen naznačovaly přirozený běh a děj života. Stává se z něj sobec, zahleděn především do sebe. City pro něj nic neznamenají a lásku přehlíží. Svou energii vkládá do tajů parfémů, hudby, klenotnictví a také rád cestuje. Je i velmi společenský a oblíbený, i když zpočátku byl velmi plachý a lidí se stranil. Posedlost jeho krásou ho pohlcuje a zcela ji propadá.
Někdy si člověk nepřipustí, že svůj život si každý utváří sám a nikdo nenese odpovědnost za jeho nevratné činy.
(Prosím, nekopírujte na blogy, děkuju.. )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anýssek anýssek | Web | 4. února 2009 v 19:45 | Reagovat

jeho postava mě hodně zaujala.. už kvůli tomu, že na ní narážím, kudy chodím (filmy, literatura, škola?...). Letmo jsem Wildeuv román otevřela a jen po očku vnímala muzikály. Zase jsi ho popsala z jiného úhlu pohledu - snad se konečně zvednu a dojdu do knihovny =)

moc pěkný text... líbí se mi tvůj styl popisu =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama